Start      Władze stowarzyszenia      Statut      Kontakt     
Gmina Przeworsk



Gmina Zarzecze



Gmina Gać



LGD w Austrii



LGD we Włoszech



LGD w Niemczech



NORDIC WALKING

"Rolnictwo ekologiczne - szanse i wyzwania" - szkolenie



      W dniach 27-28.05.2013 r. miał miejsce wyjazd szkoleniowy organizowany przez Stowarzyszenie LGD "Dorzecze Mleczki". W szkoleniu wzięło udział 18 osób. W zakres szkolenia wchodziły następujące tematy: omówienie i pokaz upraw ekologicznych, zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt, rolnictwo ekologiczne szansą na tworzenie nowych miejsc pracy, rolnictwo ekologiczne w kontekście rozwoju obszarów wiejskich do roku 2020. Celem szkolenia była identyfikacja i analiza dobrych praktyk w zakresie prowadzenia gospodarstwa ekologicznego i możliwości wielofunkcyjnego rozwoju. Szkolenie odbyło się w gospodarstwie ekologicznym Pana Jana Nawieśniaka w Maszkowie oraz w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Wykładowcą wiodącym szkolenia był Pan Jan Nawieśniak. Gospodarstwo ekologiczne wybrane zostało spośród nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne.
      Pierwszy dzień poświęcony był zajęciom teoretycznym. W trakcie szkolenia odbyło się spotkanie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, z którym nasze Stowarzyszenie ma podpisaną umowę o współpracy. Ze strony Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w spotkaniu udział wzięli: dr inż. Robert Witkowicz z Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin oraz dr inż. Jacek Puchała z Zakładu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Doradztwa. Z grupą osób biorących udział w szkoleniu spotkali się również pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie: mgr inż. Klaudiusz Markiewski Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dr Leszek Leśniak Główny Specjalista w Dziale Rozwoju Obszarów Wiejskich.
      W drugim dniu odbyły się warsztaty praktyczne w gospodarstwie ekologicznym Pana Jana Nawieśniaka w Maszkowie. Gospodaruje on wraz z siostrą Małgorzatą na prawie 5 hektarach. Są to grunty orne wraz z uprawami warzywnymi oraz sady, łąki i pastwiska. Ogromna większość prac wykonywana jest samodzielnie. Krowy mleczne, kury zielononóżki i kaczki chowane są zgodnie z zasadami dobrostanu zwierząt. Według Pana Jana rolnictwo ekologiczne to ciężka praca, która jednakowoż przynosi ogromną satysfakcję, a etyka pracujących na roli ma podstawowe znaczenie. To troska o ziemię, którą się uprawia, a także na której się żyje, a przede wszystkim uczciwość względem przyrody i siebie. Wykłady pasjonata rolnictwa ekologicznego, połączone z warsztatami na bazie własnego gospodarstwa ekologicznego, były czymś więcej niż zwykłym szkoleniem. Była to lekcja szacunku i miłości do ziemi. Oczywiście omówione zostały aspekty ekonomiczne, a także bariery w prowadzeniu gospodarstw ekologicznych i sprzedaży produktów ekologicznych.
      Obszar Stowarzyszenia LGD "Dorzecze Mleczki" to dobre miejsce dla rozwoju rolnictwa organicznego, które produkując żywność wysokiej jakości wymaga większego nakładu pracy oraz nieskażonego środowiska. Tego typu gospodarka jest tutaj wręcz wskazana, gdyż nie powoduje ubożenia bioróżnorodności okolicy, nie dochodzi do eutrofizacji wód powierzchniowych, nie ma ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych związanego z nawozami sztucznymi, nie dochodzi do wyjałowienia gleby ani do jej zasolenia.
      W odniesieniu do Lokalnej Strategii Rozwoju efektem szkolenia jest aktywizacja społeczności lokalnej, zgodnie z misją LGD - "Lokalna Grupa Działania - "Dorzecze Mleczki" działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, aktywizuje społeczność lokalną i promuje obszar oraz wspiera i upowszechnia realizację Lokalnej Strategii Rozwoju", wzmocnienie zintegrowanego działania poprzez zwiększenie potencjału lokalnych liderów społecznych, gospodarczych i samorządowych oraz wzrost umiejętności i kompetencji lokalnych liderów.


Galeria Foto ...



Data 04.06.2013

ARCHIWUM
Strona1  Strona2


© by www.dorzeczemleczki.pl All rights reserved.