Start      Władze stowarzyszenia      Statut      Kontakt     
Gmina Przeworsk



Gmina Zarzecze



Gmina Gać



LGD w Austrii



LGD we Włoszech



LGD w Niemczech



NORDIC WALKING

Umowa o współpracy naukowo-dydaktycznej
Umowa o współpracy naukowo-dydaktycznej
z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie podpisana
      Z przyjemnością informujemy, że w dniu 22 listopada 2012 r. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Mleczki" podpisało Umowę Ramową o Współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jest to pierwsza umowa o współpracy naukowo-dydaktycznej podpisana przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie z lokalną grupą działania. Jest to ogromnym zaszczytem dla naszego Stowarzyszenia i świadczy o dużym potencjale drzemiącym w naszej lokalnej grupie działania. Z ramienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie umowę podpisał Jego Magnificencja prof. dr hab. Florian Gambuś - Prorektor ds. Organizacji Uczelni i Współpracy z Gospodarką UR, a ze strony Stowarzyszenia Andrzej Stebnicki - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Mleczki".

Współpraca LGD z jednostką naukowo-dydaktyczną, jako niezbędny element rozwoju obszaru, na którym wdrażana jest LSR, w kontekście polityki rozwoju obszarów wiejskich UE.


     Lokalna Grupa Działania z założenia stymuluje i wspiera działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Wymaga to aktualnej wiedzy o najistotniejszych czynnikach wspierających postęp ukierunkowany na zrównoważony rozwój i dobrobyt ludności wiejskiej. Rodzi to potrzebę udzielenia wsparcia naukowego przez jednostkę naukowo-dydaktyczną poprzez podjęcie współpracy.
     Zasadniczym celem współpracy jest zwiększenie transferu wiedzy do organizacji pozarządowej, poprzez wspieranie inicjatyw na rzecz przedsięwzięć służących rozwojowi wsi. Współpraca może służyć także prowadzeniu badań naukowych nad zachodzącymi zmianami w przestrzeni wiejskiej, przy obserwacji wykorzystywanego szerokiego spektrum instrumentów służących tym przemianom. Obserwuje się brak ścisłych związków pomiędzy sferą nauki a lokalnymi grupami działania. Poprzez współpracę zamierza się podnieść jakość i innowacyjność planowanych przedsięwzięć, dzięki wykorzystaniu badań i opracowań naukowych, zrealizowanych na potrzeby LGD, poprzez renomowaną jednostkę naukowo-dydaktyczną.
     Pierwsze kontakty Stowarzyszenia LGD "Dorzecze Mleczki" z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie datują się na rok 2009. Dzięki przychylnej postawie Pana dr. inż. Jacka Puchały z Zakładu Socjologii i Rozwoju Wsi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mogliśmy dokonać konfrontacji wiedzy naukowej z doświadczeniami praktycznymi. W 2010 roku Jego Magnificencja prof. dr hab. Janusz Żmija Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie objął patronatem organizowany przez Stowarzyszenie LGD "Dorzecze Mleczki" wyjazd szkoleniowy pn: "Uczymy się od siebie" do trzech krajów UE - Niemiec, Włoch i Austrii. Jest to niezaprzeczalny dowód, że wyartykułowana przez nasze LGD potrzeba współpracy znalazła zrozumienie i wsparcie ze strony władz Uniwersytetu.
     Rozpoczęte przez nasze LGD inicjatywy na rzecz edukacji z zakresu kultury smaku przy uwzględnieniu badań nad zdrową żywnością i działań na rzecz bioróżnorodności, budowy zintegrowanego produktu turystycznego, kształtowaniu przestrzeni publicznej zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, odnawialnych źródeł energii oraz stymulowaniu pozytywnych zmian zachodzących na wsi wymagają, w naszym rozumieniu, wsparcia naukowego. O takie też wsparcie zabiegamy, jednocześnie dając w zamian możliwość czerpania z naszych doświadczeń w praktycznym działaniu na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Z chęcią udostępnimy nasze zasoby i będziemy służyć swoją pomocą przy prowadzeniu badań naukowych i powstawaniu prac naukowych.
     Bezpośrednia współpraca naukowa z LGD jest najbardziej efektywna, ponieważ wyniki badań naukowych przedkładają się na bezpośredni system wdrażania bez korzystania z organizacji pośredniczących, co zdecydowanie wydłuża i utrudnia prowadzenie procesów wdrażania. Doświadczenie uczy, że transfer wiedzy, który bezpośrednio trafia do właściwego odbiorcy przyspiesza i ulepsza proces wdrażania.
     Biorąc pod uwagę powyższe, władze Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie podjęły decyzję o przystąpieniu do bezpośredniej współpracy naukowo-dydaktycznej ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Mleczki", co potwierdzone zostało podpisaniem stosownej umowy.

Opracował
Prezes Zarządu
Andrzej Stebnicki



Data 04.12.2012

ARCHIWUM
Strona1  Strona2


© by www.dorzeczemleczki.pl All rights reserved.