Start      Władze stowarzyszenia      Statut      Kontakt     
Gmina Przeworsk



Gmina Zarzecze



Gmina Gać



LGD w Austrii



LGD we Włoszech



LGD w Niemczech



NORDIC WALKING

Kultura smaku



     
"Kultura smaku" - wiedza - doświadczenie - projekty
25.10.2012 r. Zarzecze
Szkolenie

       W dniu 25.10.2012 r. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Mleczki" zorganizowało w Zespole Szkół Rolniczych w Zarzeczu szkolenie pn: "Kultura smaku" - wiedza - doświadczenie - projekty. Szkolenie było finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jako aktywizujące społeczność lokalną. Szkolenie skierowane było do liderów z obszaru działania Stowarzyszenia LGD "Dorzecze Mleczki". W szkoleniu wzięły udział 23 osoby.
     Celem ogólnym szkolenia było przekazanie wiedzy na temat podtrzymania środowiska naturalnego na poziomie społecznym, gospodarczym i środowiskowym oraz pojęcia nowej wiejskości - społeczeństwa przyszłości skoncentrowanego wokół obszarów wiejskich. Ponadto celami szczegółowymi szkolenia było: zainspirowanie lokalnych liderów do podjęcia działań w kierunkach - promocji produkcji żywnościowej na małą i średnią skalę - promocji lokalnych produktów - promocji lokalnego systemu rolnego w celu stworzenia nowych relacji pomiędzy światem rolniczym a światem miejskim - promowania systemów rolnych przyjaznych dla środowiska. Szkolenie prowadzone było ciekawie i dynamicznie, z aktywnym udziałem osób uczestniczących, z elementami pokazów i degustacji pod kątem smaku i estetyki przygotowania potraw. Wykłady Pani Jadwigi Stebnickiej zostały wzbogacone ciekawą prezentacją multimedialną gospodarstwa ekologicznego Pana Jana Nawieśniaka, które położone jest w odległości 18 km na północ od Krakowa. Wykłady Pani Renaty Jedynak i Pani Renaty Zając, szczególnie w części poświęconej estetyce przygotowania potraw i ich prezentacji uzupełnione, zostały częścią praktyczną czyli wspomnianymi wcześniej pokazami i degustacją. W trakcie szkolenia był również czas na dyskusję i wymianę spostrzeżeń między uczestnikami.
     Uczestnicy szkolenia mogli nauczyć się jak estetycznie przygotować potrawy, ciekawie zaaranżować stół, jak połączyć kuchnię regionalną, tradycyjną i nowoczesną. Przypomniane zostały stare przepisy sprzed wielu, wielu lat, które są skarbnicą polskiego smaku, a które często zostały zupełnie zapomniane. Na stole rządziła złota, okrągła - "królowa jesieni" - dynia. Kto pamięta, że z dyni można przygotować tak wiele różnorodnych potraw, zarówno na słodko jak i na słono: placek, kompot, zupę, sałatkę, a pestki z dyni to doskonała, zdrowa przekąska. Prezentowane również były: sałatki jarzynowe, masło wiejskie, różne rodzaje serów, pieczywo z otrębami, pieczone mięsa, a wszystko wykonane z produktów uprawianych w przydomowych ekologicznych ogrodach. Smak i zapach przygotowanych potraw można określić jednym słowem - doskonały. Estetyka ich przygotowania potwierdziła ogólnie znany fakt, że "je się również oczami".
     Najistotniejszym elementem szkolenia było uświadomienie uczestnikom, że kluczem do rozwoju naszego regionu, czystego i nieskażonego przemysłowo, jest wiedza o żywności i środowisku, że gospodarstwa ekologiczne i produkcja ekologiczna to przyszłość rozwoju obszarów wiejskich. Korzystając z doświadczeń i tradycji, możemy mówić o nowoczesnym rolnictwie ekologicznym, na którego produkty jest ogromne zapotrzebowanie społeczne. Konieczne jest promowanie rolnictwa pozostającego w harmonii z ekosystemem, łączącego w sobie innowacje z tradycyjną wiedzą, aby w przyjazny dla środowiska sposób produkować żywność wysokiej jakości. Produkty lokalne i tradycyjne odgrywają ważną rolę w bioróżnorodności oraz w promowaniu kultury i tradycji związanej z lokalną żywnością. Decydującą rolę w budowaniu lokalnych systemów rolnych będzie odgrywała edukacja. Fundamentem będzie tworzenie sieci wymiany wiedzy oraz solidarności pomiędzy rolnikami a mieszkańcami miast. Zastosowanie zasad agroekologii, polegających na prawidłowym zarządzaniu zasobami naturalnymi, jest łatwiejsze w przypadku małych i średnich gospodarstw. Realizacja tak postawionych celów wpisze się w Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej, która po 2014 roku musi stawić czoła wielkim wyzwaniom.
     Edukacyjny cel szkolenia postawiony przez Stowarzyszenie został w pełni osiągnięty. Wiedza liderów, uczestniczących w szkoleniu, we wszystkich omawianych tematach znacznie wzrosła. Gromkie brawa na zakończenie spotkania, jakie otrzymały: Pani Jadwiga Stebnicka kierownik szkolenia i wykładowca, Pani Renata Jedynak i Pani Renata Zając - wykładowcy i jednocześnie odpowiedzialne za przygotowanie i prezentację potraw, są dowodem na to, że przygotowane i przeprowadzone szkolenie trafiło znakomicie w zapotrzebowanie społeczne liderów z naszego obszaru.
     Stowarzyszenie czeka na efekt, który byłby jednym z najbardziej satysfakcjonujących - powstanie gospodarstw ekologicznych. Trzeba powiedzieć, że milowy krok w tym kierunku został wykonany.


Galeria Foto ...



Data 09.11.2012

ARCHIWUM
Strona1  Strona2


© by www.dorzeczemleczki.pl All rights reserved.